Archiv
Nalezené příspěvky
Syrová strava na kůru
7. 3. 2011
Vydržte nejméně den, lépe několik dnů.
Obvyklá strava obsahuje mnoho bílkovin a glycidů, málo ostatních látek (fermenty, vitamíny, minerály a stopové prvky..) a jejím vlivem je tělo přetíženo kyselinou močovou. Pak tělo nezvládá vyloučit vše a část se ukládá v něm!! Tak vznikají z akutních potíží pozvolna plíživě trvalé čili chronické jako dna apod.
Léčivé vlastnosti hub
27. 3. 2011
Citát:
............ [Není věc bez jedů. Záleží jenom na vhodném dávkování. / Paracelsus asi 1530] ...........
Konkrétní pomoc lidem s bolesti
28. 3. 2011
Původně se látky k tišení bolestí získávaly z makovic máku setého. Opiáty užívá lidstvo již na 4 tisíce let! Proti bolestem. Nejznámější jsou morfin a kodein.
Později byly vyrobeny syntetické přípravky i se silnějším účinkem.
Jíst či nejíst houby
29. 3. 2011
V buněčných stěnách vláknitých hub je chitin, složen z aminocukrů.Žaludeční šťávy ji téměř neničí a proto jsou některé houby těžko stravitelné. Ale chitin funguje jako hrubá vláknina a podporou peristaltiky střev, podporuje i trávení.
Opiáty
30. 3. 2011
Mohou pomoct proti bolestem. Odhaduje se že do 10 % lidí u nás trpí velkými chronickými bolestmi. Z poloviny jde o záda, pak kloubní a nejméně onkologickými bolestmi. Často by ulevily opiáty, ale přece jen máme strach z návyků my i lékaři.
Osteoporóza a nedostatek vápníku
2. 4. 2011
Vlevo zdravá kost, vpravo je vidět nezdravé prořídnutí a velké tím vzniklé póry, kde chybí zdravá hmota. Následek se pak projeví jako snadné až časté lámaní kostí, protože došlo k ztrátě pevnosti i pružnosti.
Naše Léčivé rostliny
4. 4. 2011
Na území České a Slovenské republiky najdeme mnoho léčivek. O těch si napíšeme podstatná data.
Březovník obecný
5. 4. 2011
Choroš Březovník obsahuje látky, které omezují růst nádorů. Pokusy na zvířatech již proběhly.. Ty, které jsou měkké se jedí.
Borůvka (brusnice)
8. 4. 2011
Jsou nízké keříky rostoucí v lesích, bohatě a hustě rozvětvené. Mají opadavé, podlouhlé, střídavé jemně zubaté listy. Jednotlivé květy vyrůstají v úžlabí listů na krátkých stopkách a jsou převislé, světle nazelenalé nebo zelenorůžové. Mají kulovité baňkovité koruny a po odkvětu vytvářejí ojíněné, chutné bobule - borůvky.
Koření zdravě
9. 4. 2011
Zelené koření a natě použijeme denně. Během roku pomyslíme na zimu a připravujeme si oprané natě rozkrájením a sušením ve stínu.
Čirůvka májovka a topolová
10. 4. 2011
Obsahuje látky, které snižují hladinu krevního cukru. Tento objev patří z r. 1956 francouzskému znalci hub, lékaři M.Porton-ovi, jak již bylo dříve napsáno. Topolová: zajímavé znalosti publikoval v NDR také jiný člověk na základě svých zkušeností, H.Schöfer, který trpěl ischemickou chorobou nohou s chronickým uzávěrem pánevních a stehenních cév, provázenou po sebemenší námaze silnými bolestni ve svalech, bedrech a v břiše. Jednou pojedl cca 20 dg houby a to roku 1968 a pocítil úlevu. Pak zjistil, že když požije denně 2 gramy prášku ze sušené Čirůvky topolové, je mu lépe a došel k celkovému ozdravení svého zdravotního stavu. Užíval ji dva měsíce po dvakrát během roku. O 11 let později tyto poznatky uveřejnil a v té době ušel 10 km bez potíží a zmizely i jeho bolesti, i ty noční. U své manželky pozoroval, že působí i na její alergickou sennou rýmu.
Jak zdravě kořenit
20. 4. 2011
Při nemocích: ledvin, žlučníku, žaludku obvykle přestaneme kořenit bílým i černým pepřem, novým kořením, hřebíčkem.. Menší dávky ostatních můžeme: karí, zázvor, muškátový květ i oříšek, bobkový list, sladká paprika, koriandr, jalovec, vanilka a skořice celá i mletá.
Hadovka smrdutá
22. 4. 2011
Skutečně odporně smrdí. Používala se rozmačkaná do obkladů na revmatismem zachvácená místa.
Na zimu
27. 4. 2011
Kdo chce mít přehled o tom co si dává do svého těla, je jediná možnost: udělat si vše sám. Ani na etiketách není vše napsáno.