Jdi na obsah Jdi na menu
 


HLAVA

S hlavou jsou nejčastější potíže a to asi u 70% populace. Značnou část tvoří vazogenní bolesti, k nim patří migréna, která je zejména bolestivá a krajně nepříjemná, často zasahuje zrak aj. tak, že vyřadí člověka s činnosti na několik hodin i dnů, než dojde k regeneraci a nalezení v těle předchozí rovnováhy. Nezřídka musí zasažený nejen ulehnout, zatemnit místnost, ale vzít i léky. O tom bude, vzhledem k abecednímu řazení, více ještě níže.

Lupy

K odstranění se hodí omývání kůže hlavy roztokem francovky (ředěné), nebo vlažnou vodou s lžičkou boraxu a kyselého uhličitanu sodného (např. po umytí vlasů). Také, naše babičky, doporučovaly mytí hlavy rumem - samozřejmě ředěným. Poněvadž však časté mytí hlavy vede k vysýchání, dobře kůži a i vlasům prospěje namazat je čistým olivovým olejem, zabalit do ručníku a nechat v teple působit co nejdéle (hodinu). Pokud není nutno, nesmývat, olej se vsákne. Výjimečně, jestli to nesnesete, anebo se chystáte pak někam do společnosti, opláchněte je teplou vodou, ale pouze odstraňte olej z vlasů!

Lupy nesou s sebou svědění kůže na hlavě, drobné nápadné šupinky na šatech, nutí k škrabání. K tomu se připojí nervozita, trapný pocit z nedokonalosti.

Jejich příčinou je jednobuněčný organismus Pityrosporum ovale, který je přítomen v pokožce každého člověka, vcelku malý a proto neviditelný a běžně neškodný. Při stresu, při jakékoliv hormonální nerovnováze, také vlivem životní prostředí (viz kapitola ke konci bude) se přemnoží. Pak už se musí léčit.

Lupy odstraní a pokožku průběžně léčí používání specificky k tomu připravených šamponů, které střídejte. Obvykle je jejich součástí ketokonazol, který omezuje rozmnožování mikroorganismů. V době přímého léčení se používá 2 x týdně po dobu do 4 týdnů. Když už lupy nejsou nápadné, tak tento typ šampónu používejte jen preventivně, občas. Vhodný je pro všechny, jinak si čtěte návod na něm připevněný. Pěnu necháme působit na hlavě 5 minut a spláchneme ji až za chvíli, ne jako při běžném mytí okamžitě. Lze kombinovat mytí vlasů střídavě i s jiným šamponem, neboť účinná látka proti organismům lupotvorným přetrvává v kůži.

Obrazek


Migréna

Průběh:  jde o cévní změny, kdy jejich stěny reagují neadekvátně svým roztažením nebo prudkým smrštěním, které trvá déle, než obvykle.

Příčiny jsou těžko postižitelné. Nejčastější provokující faktory: postižení krční páteře, poruchy spánku, dlouhý spánek, období menstruace, meteorologické vlivy, nikotin, alkohol, psychické napětí.. Může jít také o rodinnou dispozici. Postihuje častěji ženy, začátek náběhu nemoci je velmi intenzívní v pubertě, může mít souvislost s hormonální aktivitou, zmírní se v těhotenství a v klimaktériu.

Bolest je většinou jednostranná, záchvatová a není-li lokální, může se rozšířit i na celou hlavu. Celková zvýšena psycho-nervová dráždivost ji ohlašuje někdy předem i den. Těsně před akutním vypuknutím bývají neobvyklé, rozostřené výpady zrakových vjemů, člověk správně nevidí a současně vidí co není; zářící linie, záblesky a pak se rychle během minut až i sekund rozvíjí bolest. Ta je pulzující a pohybem hlavy sílí, intenzita může být vzrůstající i vlivem světel denních či umělých, odrazem záblesků od sněhu a světlých ploch a také hluk dráždí až bolí a to ji řeč druhých.

Zasažený člověk musí ulehnout a je neschopen činnosti, bledý a zchvácený. Někdy potíž vrcholí zvracením, průjmem nebo zvýšeným močením. Trvá mnoho hodin i dní. Po záchvatu je sice velká úleva, vidění se vrací do normálu ale současně je postižený zcela hyn, vyčerpán, ale dále již schopen činnosti, pokud se jedná o smyslové orgány - zrak, sluch, hmat. Nezmínila jsem, že o dotek lehké přikrývky - prostěradla např. může bolet.

Vazomotorické bolesti hlavy

Není tak záchvatová a bolestivá jako migréna. Frekvence je ale častější a porucha trvá déle.

Obě poruchy: vázomotorická i migréna potřebují, aby si jedinec takto obtěžován dokázal nalézt psychické a fyzické každodenní uvolnění v přírodě, nebo sportem atd. Nadměrné puntičkářství, nepoměr naloženého zatížení vůči vlastním schopnostem to ono zvládnout, maximalizmus, nereálné nároky na sebe, snaha o svou dokonalost, konflikty aj., to vše vede k trvalému stresu a dále se rozvíjí i takto citlivých lidí jako bolesti hlavy.Náprava

Upravit pracoviště tak, aby netrpěla krční páteř! Nestáčet hlavu trvale k některé straně (umístění PC aj.), neusínat v sedě bez podložené hlavy, kdy ona poklesne a nepřirozeně se stočí, namáhá krk a průchody pro krev aj. Během práce relaxovat šíjové svalstvo a pažní pletence uvolněním. Vhodná poloha na lůžku, pevná podložka pod tělem, zdravotní polštář pod hlavou mezi ramenem a jí vyrovná výškový rozdíl. Tyto pomůcky jsou dnes k dispozici, snadno se dají koupit. Při slabém, nízkém polštáři je hlava nepřirozeně zakloněná, rameno tlačí! Poloha na břiše je pro tento typ lidí zcela nevhodná, neboť hlava je vždy stočená nepřirozeně v krční páteři. Spíme-li na boku, musíme polštářem vyrovnat výšku ramene, jinak po probuzení bolí hlava, každého. Nesprávné ložení na nevhodné posteli, natož válendě působí bolest, která se z páteře může rozšířit až do záchvatových bolestí hlavy. Pak se účel minul a místo zdravého spánku a odpočinku jsme celí bolaví. Výkyvy v době spánku provokují rovněž záchvaty, migrenik si nesmí dovoliv v době volna přispávat (neděle..), neměl by mít nestandartní proměnlivý režim (pracovat na střídavé směny ), neměl by více, či hrubé porušovat svůj zajetý stereotyp. Není přizpůsobivý aktuálně a rychle změnám, má prostě takové tělo a je třeba si to uvědomit a bude po problému. A v neposlední řadě mají vliv na možnost rozvoje bolesti hlavy i nevětrané místnosti, nadměrné požívání tlumicích léků, které dokonce vyvolávají příští bolení hlavy, takže nemoc neléčí ale naopak udržují. Jen způsobují, že ona běží mimo naše vnímání a čas od času propuká nad hranici, kde už ji registrujeme, nad práh bolesti a ten se léky zazdí. To vede k tomu, že namísto nalezení Příčiny, se látá jakkoliv stav, který je a nedojde k odstranění. Bolest je indikátor, který potřebujeme, který nám říká, kdy už něco v nás chce opravit, kdy už jsme za mantinely správného jednání a to jak fyzické zátěže, tak také psychické a charakterové..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

Astro esoterická společnost

astroeso@seznam.czArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Statistiky

Online: 2
Celkem: 286004
Měsíc: 2762
Den: 76