Menhiry
Trocha tajemství a záhad okolo kamenů a jejich shluků. Některé jsou ojedinělé, jiných je na malém prostoru hned více.
Bretaň, omývána bouřlivým oceánem Atlantik, je prazvláštní části planety. Bývá halena mlhami, navštěvována orkány, je to kus země Keltů - mistrů esoterického umu, místo čarodějů - vládců nad záhadami.
Ale co je na ni tak zvláštní, jsou obrovské většinou dlouhé a vysoké kameny, úzké i ploché, které se týčí nad krajinu jako obři a ochránci. Dle legend tam lidé od neolitu už vztyčovali menhiry, stavěli dolmeny, kromlechy, mohutné cairnsy (předchůdce pozdějších pyramid).
Dnes jsou také navštěvovány turisty. Menhir je slovo, které pochází z bretonštiny s významem dlouhý kámen. Např. na severu je jeden z nich a týčí se do 6 m výše. Všechny menhiry jsou masivní a odolné i dnešní civilizaci a jejím výdobytkům. Věky stojí a mlčí, co asi viděly, co asi halí před námi?
Tamní chovatelé tvrdí, že kde stojí menhir, tam se zvířatům lépe daří, dobře prospívají a dojí.. a úroda je větší.
Většina menhiru se pohybuje okolo cca 7 m výše, obvykle jsou úzké a vysoké, což je s podivem, jak na své nejmenší možné základně pevně stojí a odolávají věky tamnímu čarodějnému prudkému počasí..
Některá tajemství zůstanou součástí esoteriky.. ale obohacují nás i planetu Zem, ať už jim rozumíme nebo ne. Ukazují, kolik toho člověk neví a ani nechápe, ukazují reálně a hmatatelně, že existují věci mezi nebem a zemí a že:
trocha pokory člověku sluší!